Značka Footprint není na scéně žádný nováček a o jejich revolučních vložkách do bot slyšel asi každý skejtr. Většině se při prvním vyslovení „Footprint Insoles“ asi vybaví Jaws a jeho polety z nekonečných schodů nebo test s vajíčkem či bowlingovou koulí. Komu ale můžou tyhle vložky pomoct a opravdu jsou tak zázračné? Na to se pokusíme odpovědět na následujících řádcích této recenze.
Pro koho jsou vlastně vložky od Footprintu?
Jak už bylo zmíněno výše, při pomyšlení na vložky od Footprintu si asi většina hnedka vybaví jména jako Aaron Homoki nebo jiného „letce“, který každodenně skáče minimálně z dvanáctek a o víkendu vyráží na Eltoro. Takovýmto bláznům tyhle vložky samo sebou pomůžou, ale není to jejich jediné využití. Co možná už moc lidí neví, je, že vložky můžou fungovat jako prevence proti různým zraněním, zejména kolen a kotníků, protože vložky pomáhají držet stabilní oporu nohy a tlumí nárazy. Jako prevence mohou vložky fungovat nejen při sportu, ale i pokud hodně chodíte nebo dlouhodobě stojíte. V podstatě jde o to, že pokud máte například problém s klenbou, tak během používání nesprávných vložek do bot přetěžujete klouby a vazy, a to může vést ke zranění.
Footprint používá materiál Fluid X Protection, který mimo jiných používá NASA v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a zároveň dokáže absorbovat 90 % nárazů. Mimo této technologie je používána také speciální paměťová pěna, která zajišťuje pohodlí a přizpůsobování chodidlu. Díky nanotechnologii jsou vložky při chůzi měkké, ale pokud čelíte prudkému nárazu, pěna ztvrdne a pohltí náraz. Footprint nabízí několik různých typů vložek, který je každý uzpůsoben pro trochu jiné použití. Ve zkratce se jedná o typy Kingfoam / Kingfoam Elite / Kingfoam Orthotics (zaměřené na absorbování nárazu – v různých tloušťkách, případně zvýšení u paty či podporu klenby) a Gamechangers (po rozpečení v troubě se vložky přizpůsobí tvaru nohy a následně po vychladnutí zůstane tvar oproti Kingfoam vložkám zafixován ve tvaru vaší nohy). A právě u „Gamechangerů“ jsme vyzkoušeli, jak se věci mají v reálu.
Jak vložky Gamechangers vytvarovat?
Jak bylo zmíněno výše, dneska se podíváme na vložky „Gamechangers“. Vložky jsou v pěkné krabičce, na které najdete taky veškeré info o technologiích, kdo na ně sází, apod., a nemůže chybět ani návod na to, jak postupovat k vytvarování vložek. V balení najdete kromě vložek i dva pěnové samolepící „podpatky“, které si můžete nalepit na vložky v případě, pokud preferujete více odměkčenou a výše postavenou patu. Před prvním použitím si vyjměte originální vložky z bot, do kterých chcete FP vložky dávat, a poměřte je s „Gamechangers“. V případě, že jsou mezi vložkami velké rozdíly – zejména pokud máte úzké boty – je možné si tvar původní vložky obkreslit a nůžkami FP vložky zastřihnout. Jedná se hlavně o špičku vložky (boky se díky tvarování dost přizpůsobí). A dávejte pozor, abyste nestříhali dál než před hranici švu!
Po úpravě tvaru přichází na řadu zábavná část, a tou je samotné rozpékání. V „Gamechangerech“ jsou totiž kromě pěny umístěny speciální „kapsy“ se hmotou, která se po zahřátí rozepne, změkne a následně po vychladnutí drží tvar vaší nohy.
Zapněte tedy troubu a předehřejte ji na 110 °C a vložky vložte do trouby (bez podpatků). Pečení by mělo trvat 8 až 10 minut, záleží na každé troubě. Po osmi minutách můžete vyzkoušet, jestli je středová část již měkká a lehce nafouknutá (raději si vezměte rukavici, ať se nespálíte). Pokud cítíte, že se hmota moc netvaruje, klidně vložky ještě nechejte dvě minutky v troubě. Podle instrukcí by se neměla používat mikrovlnka!
Po vyjmutí z trouby jsou vložky ohebnější – ihned je vložte do bot, ze kterých jste vyjmuli původní vložky (do bot přijdou už pouze Footprinty). Ujistěte se taky, že nemáte ve špičce vložku shrnutou. Poté si boty obujte a běžte se na přibližně 10 minut projít. Po obutí vložky na začátku příjemně hřejí a pokud jste zvyklí na klasické ploché vložky (jako jsou třeba v Janoskách), připravte se, že se budete cítit trochu nepřirozeně. Po pár minutách vložky vychladnou, ztuhnou a tvar vložek zůstane zafixovaný podle vaší klenby. Tenhle proces můžete kdykoliv zopakovat a vložky znovu vytvarovat – vložky jsou na dlouhodobé užívání. Pokud chcete vložky vyměnit z jednoho modelu bot do druhého, je určitě lepší před výměnou vložky znovu nahřát a opět vytvarovat.
Test a hodnocení
Jak už bylo uvedeno výše, pokud jste zvyklí na tvrdou plochou vložku, je obutí ortopedických vložek velký rozdíl. Já osobně jsem vložky testoval v botách Janoski, na které jsem dlouhodobě zvyklý, a na první dobrou byl rozdíl fakt znát. Z toho důvodu jsem si dal v botách před skejtováním delší procházku, abych si na oporu klenby zvykl. Po půlhodince chůze jsem se už ale cítil v naprostém komfortu. Rozdíl pohodlí je fakt hodně znát, obzvlášť při změně vložky v nějakých citovkách s vulkanizovanou podrážkou – a to i při chůzi.
Co se týká první session na skejtu, i tady je změna cítit. „Gamechangery“ jsou oproti Nike vložkám měkčí a o maličko tlustší, zejména na patě. I proto jsem ani nezkoušel vkládat pěnové „podpatky“. Co je totální pecka hned na první dobrou, je stabilita nohy v botě. Díky vytvarování se cítíte v naprosté jistotě a noha se vám v botě ani nehne! Tím pádem je i menší šance nějakého zvrtlého kotníku.
Pokud budete chvíli jezdit v původních vložkách a pak vlezete do páru s Footprintama, tak budete vnímat rozdíl boardfeelu. Jakmile si ale dáte několik triků a zvyknete si na měkčí vložku, pravděpodobně nebudete chtít jinak. Paradoxně mám s Footprintama větší kontrolu a jistotu než s původníma, tenkýma Nike vložkama.
Pokud se zaměříme na absorbování nárazů z dopadů, hned na začátku řeknu, že na dvacítkách jsem vložky bohužel (spíše bohudík) netestoval. Tlumení nárazů a dopadů z běžné session jsem vnímal spíše až po konci ježdění – po session mě pocitově tolik nebolela chodidla ani kolena. Co jsem taky vnímal hodně pozitivně, je ochrana před odražením paty. Při skejtování s původními Nike vložkami mě poměrně často trápilo odražení paty a slavný Zoom Air polštářek mi teda fakt nepomohl. Oproti tomu jsem při ježdění s „Gamechangerama“ o tomhle problému vůbec nevěděl. Známé primo se mi při testovačce taky nevyhnulo, ale k mému překvapení to absolutně neznamenalo konec ježdění jako dřív. Náraz je samo sebou trochu cítit, ale bolest je téměř nulová. Srovnávat to se standardní Nike vložkou snad fakt nemá ani cenu.
Shrnutí
„Gamechangery“ mi přijdou jako skvělá možnost, jak udělat z citovek (jako třeba Janoski) boty, ve kterých vás nebude bolet primo, neodrazíte si patu, druhý den po skákání schodů budete moct chodit a i tak nepřijdete o cit v nohách. Za mě je největším přínosem stabilita nohy v botě a značně menší únava i po běžné session. Pokud preferujete skákat často větší věci, tak v tom případě není o čem (teda možná ještě možnost sáhnout po Kingfoamech s větší tloušťkou). Myslím si, že většina skejtrů nahlíží na Footprinty obecně jako na vložky pro letce, kteří se dennodenně ničí na schodech. To ale není pravda a rozdíl ucítíte nejen při easy session na bedýnce, ale i třeba při delší chůzi. Já můžu vyzkoušení Footprintů všem jenom doporučit!
Koupit si komplet nebo si složit vlastní skejt?
Při vybírání svého prvního skatu je důležité si odpovědět na první otázku, chci si koupit komplet nebo si skate složit z jednotlivých částí? Obě varianty mají své výhody. Skateboard jako takový se skládá z několika částí – deska s griptapem, trucky, kolečka s ložisky a šroubky, které drží desku a trucky pohromadě.
Pokud zvolíte variantu objednání kompletu, vyberete si pouze velikost desky a automaticky odpadá dlouhé rozhodování a vybírání, jaké trucky a kolečka budou na desku nejlépe sedět. Další výhodou koupě kompletu je nižší pořizovací cena. Takže pokud jste na skejtu nikdy nestáli a nevíte, jestli vás skejtování bude bavit, určitě vám bude stačit koupit komplet. Tady je nutné ale podotknout, že myslíme komplet ze skateshopu, který je složen sice ze základních, ale kvalitních komponentů – nikoliv komplety ze sportovních/obchodních řetězců, které svou kvalitou a zpracováním většinu lidí od skejtování spíše odradí.
V případě, že jste již nějakou dobu na skejtu strávili, skejtování vás baví nebo už znáte svoje preference, určitě je lepší si skateboard sestavit z jednotlivých částí.
Deska
Nejdůležitější částí setupu je deska, kterou pravděpodobně budete taky nejčastěji měnit. U desek řešíme zejména dvě vlastnosti – šířka a concave.
Šířka se udává v palcích a nejčastěji se prodávají desky v rozměrech od 7,5“ po 8,5“. Co se týká šířky, každá má své pro a proti, hodí se více na nějaký druh skateboardingu, ale vždycky záleží hlavně na preferenci skejtra. Zlatým středem pro začátek může být univerzální velikost 8,0“. Užší desky si volí spíše děti anebo skejtři, kteří mají rádi technické skejtování, protože na užších deskách se lépe a rychleji točí flip triky. Na širších deskách je pak větší stabilita a taky kontrola. Dalším pomocným kritériem může být také velikost boty (pokud máte velikost nohy větší než 45, pak bude lepší šahat po širších deskách nad 8,125“), ale ani to není pevným pravidlem. Poslední dobou se trendy ubírají spíše k volbě širších desek, a to se odráží na větším výběru desek v rozměrech nad 8 palců. Vše ale záleží hlavně na samotných preferencích každého skejtra.
Pokud máte vybranou šířku, můžeme přejít k volbě concavu. Concave určuje samotný tvar skejtu, zejména tvar a délku tailu/nosu a taky prohnutí celé desky. Tvary se u jednotlivých firem liší a zároveň někteří výrobci nabízí i více tvarů vlastních desek – jako například Ambassadors. Podrobné specifikace concavu desek od Ambassadors najdete zde. Jak už bylo zmíněno, nejdůležitější je ozkoušet si více tvarů a zjistit, který vám sedí nejlépe. Na desku potom přijde vždycky taky grip, který u nás dostanete ke každé desce zdarma.
Trucky
Neméně důležitou součástí každého skejtu jsou potom trucky, které drží kolečka u desky a díky kterým můžete zatáčet. U trucků řešíme opět hlavně šířku, aby seděla s deskou. Co se týká šířky trucků, oproti deskám zde nefigurují jednotné označení, ale každý výrobce udává jiné označení velikosti. Proto je důležité si vybrat správnou velikost trucku (tu najdete vždy v popisku produktu) tak, aby vám seděly na šířku desky.
U firmy Theeve najdete následující velikosti: 5.0 na desku 7.5 - 7.8 5.25 na desku 7.75 - 8.0 5.5 na desku 8.0 - 8.25 5.85 na desku 8.25 - 8.5 6.5 na desku 8.5 +
Trucky jsou vyráběny také z různých materiálů, které ovlivňují také jejich váhu, potažmo váhu celého skateboardu. V nabídce jsou také odlehčené trucky ze slitin titanu (TiAX, TiKING, apod.) nebo trucky odlehčené pomocí použití dutých kingpinů či osiček – ty poznáte podle hesla „Hollow“.
Kolečka
Třetím nejdůležitějším komponentem při skládání setupu jsou kolečka. Velikost koleček měříme na jednotné škále, a to v milimetrech (jedná se o průměr). Nejčastěji jsou k dostání kolečka v rozměrech od 50 do 56 mm. Dále je důležitým kritériem také tvrdost materiálu, později můžete řešit i samotný tvar.
Při výběru koleček je důležité se zamyslet, na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit a jaký typ skejtování preferujete. Obecně se dá říct, čím horší povrch, tím potřebujete měkčí a větší kolečka. Zlatým středem pro začátek mohou být kola o velikosti 53/54 mm, na kterých můžete jednak dělat technické triky, zároveň vás ale nerozhodí ani ježdění na jiném povrchu, než je hladký beton ve skateparku. Pokud víte, že chcete trávit čas na leštěném betonu a hrotit techniku, můžete šáhnout i po menších tvrdých kolech. Naopak kolečka větší než 56 mm se většinou vyrábí hlavně měkká a volí se spíše na komplet, který bude sloužit jako cruiser (tedy spíše jako dopravní prostředek, na kterém ale pořád můžete dělat triky) nebo pokud preferujete největší komfort ježdění (například kameramani).
Při zkoumání tvrdosti můžete narazit nejčastěji na označení jako 103A, 100A, 99A, kde platí, že čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka jsou. Někdy můžete vidět tvrdost i ve stupních na škále B (např. 84B). V tomto případě můžeme přičíst 20 bodů a dostaneme výsledek na škále A (84B = 104A).
U koleček firmy Bones se můžeme také lépe rozhodovat na základě konkrétního určení:
– STF – Street Tech Formula – kolečka uzpůsobená na ježdění na streetu (103A, 99A) – SPF – Skatepark Formula – kolečka uzpůsobená na ježdění ve skateparku (81B, 84B) – ATF – All-Terrain Formula – kolečka určená hlavně na cruisery a pro filmery, nejměkčí (80A) – OG 100 A – Original Formula – kolečka o tvrdosti 100A, který mají nejlepší poměr cena/výkon
Dále se při výběru koleček můžete setkat taky s různými tvary, ty jsou označovány jako V1-V6 a každý tvar je lehce přizpůsoben pro konkrétnější užití – například hranatější profil typu V2 pomáhá s lepším držením grindů. Rozhodně ale nemusíte mít strach, že byste nemohli udělat dlouhý grind i s V1.
Ložiska a hardware
Při sestavování kompletu nesmíte také zapomenout přihodit do košíku ložiska. Ty se prodávají vždy v sadě po 8 kusech (4 kolečka po 2 ložiskách). U ložisek se často setkáte s hodnocením ABEC, které není pro skateboarding ale úplně klíčové, protože řeší hlavně přesnost v rychlosti a nepočítá s pohyby, které jsou pro skateboarding charakteristické – tedy otřesy, nárazy, pohyby do stran apod. Ložiska seženete v různých cenových hladinách od nejlevnějších v řádech několika set korun, až po nejlepší keramická ložiska, na které si budete muset připravit několikanásobně více.
Kromě ložisek je potřeba přikoupit šroubky, kterými připevníte trucky s kolečky k desce. Ty se prodávají v několika délkách zejména z důvodu používání podložek. Pokud budete chtít používat i podložky, které se hodí například při volbě větších koleček při stavbě cruiseru nebo podle každého preferencí, musíte vybrat delší šroubky. Pokud ale podložky nechcete, můžete šáhnout po velikosti 7/8“ nebo 1“.
Ještě je dobré pamatovat, že pokud si budete vybírat skate po částech, přijde vám automaticky rozložený. Na sestavení není nic složitého, případně je možné se na sestavení domluvit v komentáři u objednávky, ale je dobré si doma ověřit, že máte k dispozici klíč 8, 13 a 14, případně šroubovák nebo imbus. A pokud tohle náčiní nemáte, můžete do košíku přihodit kompaktní T-tool, ve kterém máte všechno po ruce.