Naštěstí se po vydatný návštěvě toalety a následný sprše probereš a zjistíš, že ono cestování a skejtování je to, na co se celou dobu vlastně těšíš. Za chvíli máš totiž spicha s bandou na nádraží a vyrážíte na závody, kde se potkáte s tlupou dalších kámošů a známých, pokecáte, zajezdíte spolu, hecnete se, navzájem podpoříte, dáte pivo, popř. koncik nebo after party a zase se rozjedete zpátky do svejch domovů s blaženým pocitem náramně užitýho dne.
Jak to ale vypadá z druhý strany, z oka pořadatele a co to vlastně všechno obnáší, zařídit a zpunktovat závody, to se pokusíme nastínit v následujících řádcích, který doufáme někomu pomůžou a usnadní mu tak uspořádání vlastní akce se vším všudy.
Jak vybrat místo a čas contestu?
První a základní věcí je skatepark, co si budeme namlouvat, bez skateparku se dělají závody blbě, pokud teda není leden a není zrovna v plánu Game of Skate někde v baru nebo v nějaký lokální haličce. Skatepark by mě dobrej technickej stav, aby se nestalo, že se ti tam rideři během dne potrhaj o vyčnívající šrouby, takže jestli nemáš ve svým městě betoňák, tak před akcí to všechno pořádně okoukni, pak zavař, obruš a stluč dohromady, aby jsi mohl s čistým svědomím naplnit park jezdcema. Na místě záleží ještě s dalšího důvodu a tím je elektrika. Samozřejmě se dá vyřešit centrálou, ale odběr, kterej má pořádná akce, to jen tak nějaká neutáhne.
Pro svoji akci to chce taky najít nějakej ideální čas, aby se nekřížila s nějakou jinou akcí v okolí a zbytečně jste si tak nekradli ridery a diváky. Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě počasí. To se sice ovlivnit nedá, ale dobrý počasí je pravděpodobnější v červnu než v listopadu.
Tým
Než se do toho všeho pustíš, je dobrý obklopit se lidma, kámošema, který mají podobný myšlení jako ty, stejnou vizi a hlavně to nejsou lemplové, který ve finále nechají všechno na tobě. Prostě najít a dát dohromady funkční tým lidí, který se budou o akci starat před ní, při ní i po ní. Důležitý jsou i lidi z tvýho okolí, z místa, kde závody pořádáš. Jelikož budeš i dost věcí potřebovat půjčit, musíš to mít kolem sebe zmapovaný.
Budeš potřebovat svůj pořadatelskej tým, v jeho velikosti se meze nekladou, záleží spíš na schopnostech, než na počtu. Budeš každopádně potřebovat DJe, kterej bude pouštět celej den pecky, který by měly lidi hlavně bavit a spíš než je uspat, je vyhajpovat. Je to samozřejmě tvůj contest, takže si tam můžeš pouštět cokoli, ale pokud chceš, aby se u tebe lidem líbilo, snaž se volit rozumně. Další důležitou osobou je speaker, to je ta osoba, která bude celej den s jedzcema a davem komunikovat a bude tak napůl vytvářet obraz tvojí akce. Tady platí to samý jako výše, můžeš tam vzít klíďo kámoše, místního násosku, kterej umí dělat legraci, ale taky se ti může stát, že ta legrace bude vyfocená u ne moc pěknýho titulku v místním plátku a rodiče všech dětí, který je tak dlouho ukecávali, aby s nima šli kouknout na závody, si to budou dlouho pamatovat. My to při prvních závodech dotáhli na článek v Blesku, naštěstí bez fotky. Další osoby, neméně důležitý, jsou rozhodčí. Osvědčenej počet jsou tři, ale pokud máš tu možnost, můžeš mít i pětičlennou porotu, a platí u nich to samý, co u speakra. Oni jsou na akci proto, aby hodnotili jednotlivý výkony jezdců, takže by měli za A - skejtu rozumět a nejlíp bejt sami buď aktivní nebo aspoň bejvalý skejtři, za B - by měli bejt střízlivý, aby se ti neváleli v kaluži piva nebo celou jízdu neprokecali a za C - by měli bejt hlavně objektivní a nestranný, což znamená hodnotit podle výkonů a ne podle sympatií. Samozřejmě budeš potřebovat někoho, kdo ti průběh celý akce nafotí a pokud bude možno, tak i někoho, kdo akci natočí. Tady platí to samé jako všude, pokud chceš, aby finální výstupy z tvojí akce za něco stály, snaž se volit lidi zodpovědný a šikovný. Občas je kvůli tomu potřeba i šáhnout do kapsy a pustit nějakou tu korunu.
Na co by se zapomenout nemělo je to, že by jsi na svý akci měl mít správně i zdravotníka, kterej tam slouží jako odbornej dozor a v případě crashů dáva lidi dohromady, popř. základně ošetří a pošle dál.
Jak získat ceny?
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je potřeba ošéfovat, jsou ceny nebo prize money pro vítěze, protože ty skejtry musíš nějak odměnit, když si vyberou tvojí akci, přijedou třeba 100 km a stráví tam celý den.
Pokud je ve tvým městě nebo v blízkým okolí shop, máš napůl vyhráno. S majitelem se stopro znáte a teď půjde o to, ho nějak přesvědčit, aby do toho šel s tebou a nepomohl ti nějak s podporou pro ridery nebo rovnou s celým contestem.
Další možnost, kterou můžeš vyzkoušet, je oslovení českých firem nebo distribucí v oblasti skateboardingu. Tady se už je na čase začít dbát na nějakou formu češtiny a slohu, aby adresát po přečtení prvních dvou řádků automaticky neposlal tvůj email směrem koš. Tady je důležitý se zezačátku představit a základně popsat jak sebe, tak i svoje záměry a plány s contestem plus k tomu přihodit tvoj vizi spolupráce. Tím se dostáváme do bodu, že po sponzorovi něco samozřejmě budeme chtít, za to ale budeme muset na oplátku taky něco nabídnout a jediný, čím disponujeme, je propagace contestu a propagace sponzora během akce samotný.
Dalším způsobem, jakým získat podporu pro svoji akci, ať už finanční nebo materiální je oslovit lokální podnikatele a živnostníky, kteří by se tak díky tvojí propagaci mohli ukázat v regionu v pěkným světle. V neposlední řadě se můžeš obrátit i na Českou Asociaci Skateboardingu, která v tomhle směru taky funguje a podporuje akce.
Se sponzorem, pokud bude mít tu touhu, sepisuješ smlouvu, jako pořadatel a nejsnažší možnou cestou je být členem třeba nějakýho občanskýho sdružení a vystupovat jako právnická osoba. Potom tyhle akce pořádáš pod hlavičkou onoho spolku. Celkově k vám potom město přistupuje jinak, než ke skupince otravných skejtrů, který zase něco chtěj Samotný podepisování darovacích smluv a různých účetních záležitosti je pak mnohem víc v pohodě. Platíte si roční příspěvek, jeho velikost závisí na vás samotnejch. K tomu navíc můžeš sem tam zažádat obec o nějakou tu dotaci na sportovní vybavení nebo skejtovou událost. A ejhle, teoreticky je na světě základní forma sponzoringu, protože si za kus svý práce a rozumnej peníz zajistíš fungování svýho ježdění za minimální výdaje, o tom ale třeba někdy jindy.
V cenách pro vítěze se můžou vyskytovat všelijaký věci, od skate hardwaru, přes oblečení, jídlo, pití, různý vouchery až třeba po kosmetiku, kterou daruje místní drogerie. Ve fantazii se meze nekladou a to platí i ve výběru sponzorů tvojí akce, hlavní je dát si záležet a nevzdávat se při prvním odmítnutí. Jo, pravdou je, že to chce trochu hroší kůži, ale co by jeden pro ten náš skejt neudělal.
Promo
V dnešní hyper hi-tech době se jeví jako nejideálnější forma internet a sociální sítě. Sponzor by měl dostat za svoje dary patřičnej feedback, aby z toho, že se rozhodl sponzorovat tvojí akci, taky něco měl. Jeho logo by se mělo objevit jak na plakátě na celou událost, kterej by měl bej v koloběhu s dostatečným předstihem, aby mohl kolovat co nejdýl a zasáhnul tak co nejširší možnej počet lidí. Plagoš zašleš všem sponzorům spolu s informacema o programu akce a ten by měl tvůj event sdílet dál, jelikož je to i jeho promo, že se rozhodl podpořit zrovna tvoji akci.
Nejvíc práce si ale s propagací musíš dát ty sám. Základem je rozeslat ho nejrůznějšíma variantama do blízkýho i širokýho okolí, tady pomůže asi nejvíc facebook, kde musíš mít vytvořenej event, nacpat ho dostatečným počtem hostů a dál ho plnit informacema jak o akci samotný, tak i o jednotlivých sponzorech a partnerech a různých zajímavostech o akci, který by mohli přilákat další potencionální hosty, vždyť to přece znáš.
Jakmile teda budeš mít datum, sponzory, hotovej plakát a událost na Facebooku, rozpošli info o svojí události českejm skejtovejm webům. Připoj krátkej odstaveček, kterej akci dostatečně popíše, přidej program, plagoš a link na událost.
Taky je na místě kontaktovat lokální media (městskej zpravodaj, lokání kabelová televize, lokální deník.cz apod.), kam můžeš taky poslat info o události.
O sponzorovo jméno je nutný pečovat i během akce. Nejjednodušší formou jsou různý bannery, vlajky a všelijaký předměty s logem partnera, který budou během dne zdobit tvůj areál. Můžeš klidně i vytvořit jeden speciální velkej banner, na kterým budou všechna loga partnerů akce pohromadě. O partnerech akce by se mělo průběžně i mluvit během dne, tuhle věc má na starosti speaker. Od věci není vymyslet třeba nějakej doplňkovej program, kterej bude sponzora promovat (viz SPONZORING).
Základně jsme teď koukli na to, jak svojí akci zpropagovat před akcí a základně ji zajistit pozornost. Druhou, neméně důležitou věcí, je to, jak se o akci postarat po jejím skončení. Jak už bylo zmíněno, tvůj team by měl obsahovat fotografa a kameramana. Tihle dva mají na starost výstupy z akce plus samozřejmě ještě ty, kterej bys měl jako pořadatel sepsat report.
Co nejdřív po skončení by jsi měl vzít fotky vítězů, sepsat výsledky a co nejdřív to poslat na ty skejtový weby, kde jsi svoji akci inzeroval. Potom, až bude mít fotograf hotový fotky a kameraman video, spoj to, přidej k tomu svůj text o akci ve stylu reportu a celý to opět pošli na už zmíněný skejtový weby, kde jsi inzeroval svoje závody, tam uveď jméno fotografa, kameramana a toho, kdo text sepisoval. U fotek pamatuj, že ten kdo se stará o publikování na webu nezná jména všech skejtrů planety, takže fotky nezapomeň popsat jménem a klidně i trikem. Na fotkách by cíleně měly bejt vidět bannery sponzorů a nějak fikaně umístěný produkty (product placement). To samý platí i pro video, kde by se měly produkty od sponzorů objevit. Celý report potom opět dokola promovat aby byl jeho dosah co největší, samozřejmě jak jinak, než prostřednictvím sociálních sítí.
Obec
O místě už jsme mluvili, to místo ale stopro bude patřit pod nějaký město, který bude mít s největší pravděpodobností park pod svejma křídlama. Takže pokud tam chceš něco pořádat, město by o tom mělo vědět a když už budeme na radnici oznamovat, že budeme dělat mejdan, můžeme je klidně stáhnout o obecní propagační předměty, který každý město má a navýšit tak množství cen. Města mají i svý dotační a grantový programy a skrze ně se můžeš dostat docela k zajímavým penězům, který můžou jít jak na chod vašeho klubu tak i na akci samotnou.
Každý město má taky svoje vyhlášky, u kterých musíme zajistit včasnou výjimku pro naši akci. Většinou je problém s rušením nočního klidu, pokud máš stage a kapely, takže to je jedna vyhláška, se kterou se musíš poprat a druhá je většinou spojená s alkoholem, takže jeho prodej a veřejný konzumování se musí taky vyjmout, aby pak pán v uniformě zbytečně neprudil a nekazil dobrou náladu. Pozorně si zjisti jak je to tvým městě a oficiálním dopisem adresovaným vedení města popros radu města o projednání a udělení výjimky pro tvou akci. Další záludností může být přístup k místu, kam je třeba zákaz vjezdu, ale ty potřebuješ na místo navozit spoustu věcí. S tímhle musíš opět na město na odbor dopravy, kde by ti měli udělit na onen den výjimku. Městský policii by se mělo dát o akci taky echo, ať už třeba proto, že do místa je zákaz vjezdu, ty máš z města povolení pro svý auta, tak tak aby zbytečně nenastala opět pruda. Policajti nám můžou naopak i pomoct, když se na kci vyskytne bandička lidí, který na svý akci fakt nechceš a přišli dělat jen rozbroje. V tu chvíli nám budou městský dobrý, když nás na zavolání zbaví problému.
Systém skate závodu
Systém závodu samotnýho si musíš rozmyslet sám. Neexistujou žádný tabulky na to, jak by se měl contest jet, jaký by měl mít časy nebo kategorie (bavíme se o lokálkách, ne o ČSP a vyšší třídě).
Osvědčenej způsob je rozdělit dav na tři kusy, na děvčata, na mladší kluky (do 15, 16 let) a pak na ty starší. Můžeš udělat třeba i speciální kategorii pro starší ridery, ale musíš počítat, že to zabere víc času a musíš mít připravených o to víc cen.
Co se stylu závodu týče, většinou se jede kvalifikace, kolik jízd jim v kvalifikaci dáš a jak dlouhý ty jízdy budou, to je na tobě, ale je určitě dobrý si to dopředu spočítat a přidat minuty na případný zdržení, aby se ti nestalo, že budeš s finálem začínat po setmění. K jízdám můžeš přidat i jam, ale tím se ti kvalda zase časově přifoukne, takže jam se hodí spíš až do semifinále a finále, který můžou jít na řadu hned po kvaldě. Pokud je času míň, semi si odpusť a rozpoutej rovnou finále.
Všechny výkony, který ten den padnou mají k posouzení naši rozhodčí. Práce je to nevděčná a člověk je po celým dni, kdy viděl úplně všechny triky a ještě je i zapsal a ohodnotil, tak grogy, že se mu už pak moc nechce ani mluvit s felákama. O práci rozhodčích je to ale zase na hromadu jinýho povídání.
K závodu ve streetu můžeš napasovat zase další možný disciplíny, takže jestli máte v parku mini nebo bowl, můžeš udělat závod i tam, ve streetu to pak ještě okořenit skrz best trik, game of skate, death race, ollie contest nebo třeba hippie jump, možný je fakt cokoli, ale jak už bylo psáno, s každou další disciplínou potřebuješ víc času a taky víc cen pro vítěze.
Atrakce pro diváky kolem
Neoblíbenějším stánkem na závodech bejvá jednoznačně stánek s pivem a jídlem, na občerstvení se prostě nesmí zapomenout a taky se nesmí zapomenout, že děláš lokální, takže bys neměl mít pivko za čtyřicet a klobásu za kilo. Ve stánku nemusej bejt samo žádný klobásy, každej má rád svý jídlo a většinou stejně točí pivo a dělá jídlo kámoš, kterej má nějakej bar a vlastně se na tom spolu podílíte. Myslet bys měl samozřejmě i na nejmenší, protože dětí se přijde podívat určitě dost a děti přijedou určitě i závodit. Ve stánku s občerstvením by teda mělo být i jídlo a pití vhodný pro děti.
Skejtovej závod je záležitost od rána do večera a koukat se celej den na skateboarding může být občas únavný, i přes to, že to milujeme. Proto můžeš vymyslet i nějak pobavení bokem, který bude sloužit jak pro ridery, tak i pro samotný návštěvníky akce. Může to být téměř cokoli, od výroby náramků až po různý soutěže, který ti můžou pomoct promovat sponzory tvojí akce. Pamatuj ale na to, že by to vždy mělo mít alespoň nějakou spojitost se skateboardingem.
Na co nesmíš určitě zapomenout, je atrakce největší a to jsou toalety. Pokud máš poblíž nějaký zázemí, kde tahle možnost je, tak máš vyhráno. Jinak musíš zařídit pro svou akci mobilní toalety. Za prvý je to hygienická nutnost a taky určitě nechceš, aby se všichni tvý hosti krčili někde v křoví za skateparkem. Oblíbenou atrakcí mimo hlavní závod může být třeba hod koloběžkou do dálky.
After party
Závod skončil, ceny jsou rozdaný, nálada je skvělá a nikomu se domů ještě nechce, ale co dál? Ha, after party!
Pod tímhle kouzelným souslovím se skrývá další program akce, kterej následuje po závodě. Pod tímhle heslem se může skrývat cokoli a je jen na tobě, jak to uchopíš.
Nejmíň náročnou formou na organizaci je after party na místě, kdy bude na místě pokračovat v hraní DJ. Může to být ten, který tam hrál celý den, můžou to být jiní DJs, který se budou střídat, dělat show a lidi budou moct trsat. Stejně tak můžeš pod stan pozvat i nějakou místní kapelku, ať už rockovou nebo rapovou.
Pokud máš dost finančních prostředků, můžeš na místě nechat postavit stage a pozvat si i interprety odjinud a rozjet pořádnou show. Pořád musí být ale na mysli 22. hodina a případná výjimka z vyhlášky o rušení nočního klidu. Další variantou je přesun všech lidí někam do klubu, kde bude následovat víceméně stejný program jako je popsaný výše, ale už to bude mimo tvůj resort, nemusíš se krom zaplacení kapele starat o vyhlášku, o průběh a můžeš se v klidu začít bavit s ostatními.
Na co nezapomenout po akci
Po skončení závodů by to na místě mělo vypadat stejně jako před jejím započetím. To znamená, že všechno, co se tam během dne navezlo a vyhodilo, to musí po akci zase zmizet.
Na svozu odpadu se můžeš dohodnout s lokálníma technickejma službama, který od tebe spoustu odpadu přijmou nebo ho dokonce na místě i vyzvednou.
Pokud máš od sponzorů zapůjčené nějaké věci jako např. stany, vlajky, bannery… ty bys měl bezprostředně po akci vrátit.
Jak bylo popsáno výše v odstavci PROMO, teď je čas na výstupy z akce. Text o akci můžeš sepsat ty sám, jakožto organizátor nebo tím můžeš pověřit slohově zdatnějšího kámoše. Text spolu s fotkama a videem potom předáš webu, se kterým jsi se na publikování dohodnul už před akcí a výstup potom sdílíš, kde se dá. Jednak tím prokazuješ vděk partnerům akce, ale hlavně děláš reklamu i sám sobě.
Co dál?
Akce je za náma a na to, jak se to ze začátku zdálo těžký a neuskutečnitelný, teď je všechno jinak. Tebe hřeje dobrej pocit z kvalitně vykonaný práce, spousta skejtrů si užila bezva den, návštěvníci se dobře bavili a ty už přemýšlíš, jaký to bude zase za rok, až se u vás uskutečněj závody, který si sami zařídíte.
Samozřejmě, tohle byl návod na vlastní akci se vším všudy, aby nemohl nikdo cizí přijít a řict ani popel a tebe jako pořadatele nečekaly všelijaký nepříjemný řešení a popotahování. Stoprocentně nejde o žádný dogma, jak by měl každej závod vypadat.
Naopak, svojí akci si můžete udělat podle svých představ, tak jak chcete jen vy, ty jsi pánem a ty se svým týmem tvoříš i tvář samotnýho závodu.
Další články z našeho blogu:
- Jak vybrat skateboard? Krok za krokem
- Jak vybrat skateboard pro začátečníky
- Jak si sestavit vlastní skateboard
- Jak na jarní údržbu skejtu
- Jak se naučit na skateboardu
- Jak vyčistit grip na skateboardu
- Jaká platí pravidla pro skateboard do letadla
- Jak vybrat concave? Přehledné rozdělení
- Jak vybrat kolečka na skateboard
- Jak vybrat skateboard podle šířky
- Jak vybrat trucky na skate