Jak vybrat skateboard pro začátečníky?

Jak vybrat skateboard pro začátečníky?

04. 07. 2022

Výběr prvního skateboardu se může na první pohled zdát jako poměrně komplikovaná záležitost, a proto jsme se rozhodli dát dohromady několik tipů a cenných rad, které se vám při nákupu prvního skateboardu můžou hodit.

Výběr prvního skateboardu se může na první pohled zdát jako poměrně komplikovaná záležitost, a proto jsme se rozhodli dát dohromady několik tipů a cenných rad, které se vám při nákupu prvního skateboardu můžou hodit.

Kam vyrazit pro první skateboard?

S narůstající popularitou skateboardingu uvidíte skateboardy (hlavně celé komplety) skoro všude – ať už se jedná o velké hypermarkety nebo obchodní řetězce se sportovním vybavením. Pokud se ale nechcete spálit, kompletům z podobných obchodů je ve většině případů lepší se vyhnout obloukem. Snahou mít u kompletů co nejnižší cenu se takové skateboardy skládají z hodně nekvalitních komponentů, na kterých je často téměř nereálné skejtovat. Trucky kvůli extrémně tvrdým bushingům mnohdy skoro nezatáčí a po chvilce ježdění se často ohnou, případně mohou i prasknout. Podobně si většinou vedou i kolečka, která jsou tvrdá a kvůli nekvalitním ložiskům hodně často skoro nejedou. Desky a grip jsou potom kapitolou samy pro sebe – tvar desky je většinou skoro bez concavu (prohnutí, které pomáhá při dělání triků), grip, který „netahá“ při dělání triků, dřevo se hodně rychle rozlepuje a štípe. Takovýto komplet bohužel při učení základů spíše odradí.

Nejlepší cesta pro nákup prvního skateboardu je osobní návštěva skateshopu nebo vybrání skateboardu na e-shopu, který se na prodej skateboardů specializuje (dobré je si projít například recenze). Ve skateshopech seženete jak zvýhodněné, již sestavené, komplety pro začátečníky, tak poté všechny komponenty na složení vlastního skejtu z jednotlivých částí. Navíc, ve většině skateshopů prodávají skejtři, kteří vám rádi poradí. Skateboardy od značky Ambassadors

Koupit skate komplet nebo si skate složit sám?

Obě varianty mají samozřejmě své pro a proti. Skládání z jednotlivých komponentů vyžaduje větší rozpočet a obecně se dá říct, že pokud už nějakou dobu jezdíte, zkoušeli jste skejtovat na kompletu třeba od kamaráda a víte, že vás skateboarding baví, není problém si složit skejt z jednotlivých komponentů. Pokud jste ale nikdy neskejtovali a ještě úplně nevíte, co od samotného skateboardu čekat, je dobré šáhnout po předem složeném kompletu.

Skate komplety ze skateshopů jsou složeny (na rozdíl od kompletů ze supermarketů a sportovních řetězců) z kvalitních komponentů, které vám vydrží a chovají se tak, jak se má skateboard chovat. Na kompletech ze skateshopů si v pohodě zaskejtujou i zkušení jezdci a při učení se základů rozhodně na limit nenarazíte. Výrazným plusem u složených kompletů je jejich cena, která se většinou pohybuje v rozmezí 2 000 až 3 000 Kč v závislosti na značce a jednotlivých komponentech. Předpřipravené komplety ze skateshopů jsou navíc složené z komponentů, které můžete následně proměňovat – takže pokud se po nějaké době rozhodnete, že si chcete pořídit nová kolečka, protože už je máte sjeté nebo chcete například kola pro hrubší povrch, v pohodě si je můžete vyměnit. Stejně tak pokud třeba zlomíte desku, jednoduše si koupíte novou a původní trucky s kolečkama můžete zase použít.

Naši nabídku kompletů najdeš zde. Vybírat můžeš z kompletů od značek Ambassadors, Girl, Chocolate, Jart, Flip, Sk8mafia a dalších. Komplety od Girl, Chocolate, Ambassadors, Flip, Jart, Sk8mafia a další seženeš na tomhle odkazu.

Na co si dát pozor?

Pokud jste se rozhodli pro nákup kompletu, je postup jednoduchý. Stačí si vybrat v podstatě pouze šířku desky a zbytek komponentů je pevně daný. Šířka desky/kompletu se uvádí v palcích (“) a nejčastěji se prodávají šířky od 7,5“ po 8,5“ palce. U šířky záleží na preferovaném stylu ježdění a částečně taky na velikosti nohy (pokud je začátečník malý a má malou nohu, je lepší do začátku zvolit užší desku např. 7,75“, která je i lehčí a bude se mu tak lépe se skejtem manipulovat). Naopak při velikosti nohy větší než 46 je lepší sáhnout například po desce 8,25“ a víc, abyste měli na skatu dostatek místa a větší stabilitu. Výběr šířky desky je hodně individuální a záleží na každém skejtrovi, do začátku se dá ale říct, že šířka 8“ je takový zlatý střed. Více o jednotlivých šířkách desky se dozvíte na tomto odkazu.

V případě, že si chcete skate složit sami, je dobré pamatovat na to, že na komplet potřebujete následující části: deska + griptape (v podstatě „šmirgl papír“, díky kterému můžete dělat lépe triky – ten od nás dostanete ke každé desce zdarma), trucky (prodávají se v páru), kolečka (prodává se rovnou sada 4 kusů), ložiska a šroubky, které drží trucky dohromady s deskou.

Abychom ti ušetřili práci při sestavování kompletu, můžeš využít náš nový konfigurátor kompletu. V něm tě krok po kroku provedeme výběrem jednotlivých komponentů, abys na nic ve finále nezapomněl – a jestli se bojíš, že bys skate nesložil, můžeš si zakliknout i možnost smontování od nás. Zároveň od nás ještě dostaneš 15% slevu na celkovou cenu kompletu. A pokud si ještě nejsi jistý s šířkou desky, velikostí koleček nebo třeba jak vybrat ložiska, na tomhle odkazu najdeš další tipy, co se k čemu hodí. Skateboardové desky Ambassadors

Jak samotný skateboard složit?

Pokud si kupuješ skate z jednotlivých komponentů, máš dvě možnosti. Buďto si skate doma smontuješ sám, případně s pomocí kámoše, který už má nějakou zkušenost, anebo pokud nakupuješ ve skateshopu, můžeš zkusit poprosit prodavače o smontování. Pokud si skate objednáváš z eshopu, můžeš se zkusit nejprve domluvit prostřednictvím emailu/napsat prosbu do poznámky k objednávce nebo využít možnosti složení, kterou my například nabízíme.

Jestli se ale rozhodneš složit skate sám (jednou to stejně musí přijít!), tady je několik tipů, na co si dát pozor. Smontování není nic složitého a největší problém může nastat asi akorát při lepení gripu. Před skládáním je dobré si nachystat odlamovací nůž a nářadí – v nabídce najdeš speciální skate tool (neboli téčko), které v sobě má všechny potřebné klíče – velikost 10 na šroubky k truckům, velikost 13 na matičky u osičky trucků, která drží kolečka, a velikost 14, kterou dotahuješ matku na kingpinu.

Co si obléct na skate? V naší nabídce najdeš:

alternatetext

Montování skejtů v podání Ambassadors týmu

Při lepení gripu je dobré pamatovat na to, že grip musí zakrýt celou desku. Proto si klidně zkuste položit grip nanečisto na skejt a zkontrolovat, abyste měli přesahy přes desku cca stejné. Griptape je v podstatě jako samolepka, takže po oddělání krycího papíru už griptape jednoduše položíte postupně na desku (pozor na tvoření bublin – je důležité lepit postupně a rukou vytlačovat vzduch do krajů) a přitlačíte. Pokud by se vám bublina přece jenom udělala, stačí jí píchnout nožem a grip přitlačit. Když máte grip přitlačený, je dobré si vzít například pilník nebo nějaký kovový předmět, který můžete poškrábat, a přejet několikrát hranu desky. To vám pomůže, abyste viděli obrys desky a zároveň se vám bude lépe řezat.

Před lepením gripu se podívejte na video našeho team ridera Davida Luu, který vám v něm ukáže, na co si dát při lepení gripu pozor a jak postupovat.


Když máte nalepený grip, stačí už jenom dát všechno dohromady. Desku si otočte gripem dolů a pomocí imbusu si propíchejte jednotlivé dírky na šroubky, tak abyste po otočení viděli na gripu dírky. Do dírek vložíte šroubky a můžete montovat trucky. Na co je potřeba pamatovat, oba kingpiny musí směřovat dovnitř desky – jinak by trucky nezatáčely (viz fotka).

Po dotažení matiček (pomocí imbusu/šroubováku a klíče číslo 10) už zbývá pouze nasadit ložiska do koleček a ty upevnit na trucky. Nejjednodušší možnost, jak nasadit ložiska, je následující – postavte si skejt na hranu a sundejte si matičku, na osičku trucku vložte ložisko a kolečko rovnoměrně oběma rukama zatlačte na ložisko. Stejný postup opakujte i s druhým ložiskem a zbývajícími kolečky. Když máte v kolečkách ložiska, stačí je nasadit na osičku mezi dvě podložky, nasadit matku a dotáhnout klíčem číslo 13. Teď už jste ready na session!

Kingpiny (šrouby v trucích) míří oba do středu desky 

Co dělat, když vám nezatáčí trucky?

Pokud vám trucky moc nezatáčí, ve většině případů bude stačit povolit kingpin u trucků. Kingpin je ten velký šroub a pomocí klíče číslo 14 jednoduše povolíte matku. Pokud jsou trucky naopak nestabilní, stačí matku více utáhnout. V případě, že byste byli extrémně lehcí, je ještě možnost bushingy (gumičky) vyměnit za měkčí, které kladou menší odpor a více reagují při zatáčení. 

Zajímat vás bude náš článek: Jak vybrat trucky na skateboard

Pokud vám trucky málo zatáčí, stačí povolit matku na kingpinu (velký šroub, který drží truck a bushingy pohromadě).

Doufáme, že vám několik základní tipů pro rozhodování, jaký skate pořídit, pomohly. A pokud si ještě nejste u něčeho jistí, nebojte se zeptat ve skateshopu nebo třeba prostřednictvím e-mailu shop@ambassadors.eu!

 

Další články z našeho blogu:


V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

 


Sdílet na Odeslat na