Jaký je rozdíl mezi skateboardem a longboardem?

Jaký je rozdíl mezi skateboardem a longboardem?

07. 09. 2022

V tomto článku se budeme věnovat rozdílnosti mezi klasickým skateboardem a longboardem, abyste se každý mohl rozmyslet, na čem vlastně chcete jezdit.

Společným znakem skatu a longboardu je deska, na které jsou trucky a čtyři kolečka. To je ale asi tak všechno, co tyhle dvě věci mají společného. Pokud je pro vás ale stále skejt prostě deska s kolečkama, může vám pomoct přirovnání k lyžování – lyžař, který skáče obří můstek, nemá stejné lyže jako běžkař, a stejně tak běžkař dost pravděpodobně neskočí obří můstek. Podobné je to i u desky s kolečkama.

Hodně zkráceně by šlo říct, že longboard je určený na ježdění a skateboard naopak primárně na dělání triků. Oba mají ale svá specifika.

Co je longboard?

Jak skate, tak i longboard se skládají z desky, trucků, koleček, ložisek a hardwaru. Všechny tyhle části se mezi sebou hodně liší. Longboardová deska je oproti skejtu často takřka bez concavu, několikanásobně delší i širší, a zásadně se taky liší wheelbase (vzdálenost na desce mezi truckama), přičemž ve většině případů nemá deska nakopnutý tail a nose. Tyto vlastnosti vychází právě z využívání longboardu, kdy je prioritou mít co největší stabilitu při vysokých rychlostech a nepočítá se s tím, že by rider na longboardu dělal olliečka a další triky, kde by se odrážel deskou o zem. Co se týká trucků, ty jsou velmi často invertované, tedy kingpiny nemíří na desce dovnitř, ale naopak ven. Tato geometrie opět souvisí s co největším důrazem na stabilitu a zatáčení ve vysokých rychlostech. Další zásadní rozdíl je v kolečkách, teda u longboardů možná spíš už v kolech. Na longboard se většinou montují kola ve velikostech v rozmezí 70 – 80 mm, která jsou zároveň širší a také měkčí.

Konkrétní volba setupu se i u longboarďáků hodně liší a záleží na tom, jaké disciplíně se chce rider věnovat – ať už to jsou downhilly, freeride, slalom, slidování nebo třeba jenom pushingu na cyklostezce. 


Skateboard

Klasický skate si asi dovede většina z vás představit. Nejzásadnější rozdíl je poznat v případě skate desky, která je vždycky menší (šířka je ve většině případů od 7,75 do 8,5 palců) a vždy (když nebudeme počítat cruiserové nebo oldschoolové bazénové desky) má "nakopnutý" nose a tail, který umožňuje dělání triků. Trucky jsou také menší, úměrně k desce, a kingpiny míří směrem k sobě (do středu desky). Kolečka na skate jsou potom také menších rozměrů, a to jak v průměru (nejčastěji 50 – 56 mm), tak co se týká šířky. Zároveň jsou o poznání tvrdší. Všechny tyto komponenty jsou uzpůsobené primárně na dělání triků na streetu, v parku nebo v rádiusech. Kvůli tvrdosti a velikosti koleček potom není možné čekat stejné pohodlí na špatném povrchu, jako tomu je v případě longboardu.

V naší nabídce najdete vše potřebné

Další články z našeho blogu

Cruiser board

Pokud jste se nenašli svými preferencemi ani v jedné kategorii a hledáte nějaký kompromis, kdy se chcete pohodlně projet, aniž by vám upadly nohy z horšího povrchu, a zároveň nechcete po městě tahat metr dlouhé prkno, se kterým nejde vyskočit ani na patník, nebo byste si rádi občas odjeli nějaký trik, ideální volbou je cruiser. Jedná se v podstatě o kombinaci klasické skate desky a trucků, které vám umožní dělat olliečka i triky, na kterou jsou namontované větší a měkčí kolečka. Ta potom zajistí, že se pohodlně dopravíte všude, kam budete potřebovat, a to i na mnohem horším povrchu, než byste byli schopní jet klasických skejtových kolečkách.

Podle velikosti koleček je akorát dobré umístit mezi trucky a desku podložky, které zajistí dostatečný prostor, aby se vám kolečka nesekala o desku. Podložky se prodávají v několika tloušťkách a případně je možné je i vrstvit na sebe. Akorát vždy pamatujte, že po použití podložek budete potřebovat delší šroubky, které drží trucky, podložky a desku pohromadě.


Další články z našeho blogu


Sdílet na Odeslat na