Nejlepší města pro skateboarding

Nejlepší města pro skateboarding

25. 10. 2021

Snad v každém městě nebo vesnici se dá najít alespoň nějaké místo na skejtování – ne vždycky se teda takovému místu dá říkat „spot“ (mnohdy to je spíš jenom prostor s alespoň částečně jezditelným povrchem), ale nějaké místo se prostě musí najít vždycky.

Dneska si ale projdeme naopak města, která jsou pro skateboarding jako stvořená, a snad každý skejtr by si přál alespoň některé z nich navštívit.

Bezpochyby jedno z nejlepších měst pro skateboarding - Barcelona / Foto dostupné z: unsplash.com

 

Barcelona

Výběr těch nejlepších měst pro skejtování je určitě částečně subjektivní a záleží na vkusu každého, ale nedovedu si představit, že by na jakémkoliv podobném seznamu chyběla Barcelona. Ta je prostě „meccou“ skateboardingu a snad není  skejtr, který by se tam alespoň jednou nechtěl podívat – a to platí jak v našich končinách, tak i třeba mezi profíky ve Spojených státech.

Barcelona je v podstatě takový skejtový ráj – všechno je relativně blízko u sebe a navíc je skoro všude dobrý povrch, po kterém můžete v pohodě dojet na skejtu, kam se vám zlíbí; jste u moře a většinu času je skvělé počasí; všichni lidi jsou vyklidnění a město nabízí spoustu dalších benefitů. Hlavním důvodem je ale fakt, že spoty najdete prostě všude. Nemusí jít pouze o ikonické a nejznámější spoty, které jste už mnohokrát viděli v oblíbených videích, jako je například legendární Macba, Paral-lel, Forum, Sants, Universitat a spousta dalších, ale o spoty zavadíte i cestou na další spoty, takže se často zasekáte hned na několika místech, než dojedete na spot, na který jste měli namířeno. Za to vděčíme hlavně skvělé architektuře, kdy stále rostou nové zajímavé spoty – ve většině případů z ideálních materiálů pro skejtování.

Průvodce po Barceloně od ETN:

Průvodce po Barceloně od Maxima Habance:

 

Los Angeles

Na výčtu skejt měst nemůže samozřejmě chybět ani Los Angeles, protože nemít v seznamu město, kde skateboarding v podstatě vznikal, to by se nemělo stát. LA a jeho okolí má ve světě skateboardingu obrovskou historii a je v něm snad největší koncentrace skejtrů vůbec. Mnoho skejtrů se vypravilo právě do LA, aby si splnilo svůj americký sen v podobě vlastního promodelu skate desky u legendárních brandů, které sídlí v jeho okolí.

Pokud sledujete pravidelně skate videa, velká část záběrů ve většině případů pochází právě ze spotů kolem Los Angeles. Mezi ikonické spoty patří určitě známé schody Hollywood High 16 (potažmo i dvanáctky), Santa Monica Triple Set, jedny z největších schodů vůbec El Toro; pro techniky pak nebude novinkou určitě J-Kwon plaza, West LA Courthouse nebo zídky na Venice Beach. Další charakteristikou LA jsou i záběry z různých školních komplexů, kde se vždycky najde nějaký piknikáč.

Bryan Herman a jeho part z Emerica - Stay Gold plný sérek na ikonických piknikáčích:

Co hraje u LA do karet, je taky samo sebou počasí, protože chytnout déšť, je tu téměř nadlidský úkol. Oproti Barceloně má ale Los Angeles jednu obrovskou nevýhodu, kterou je doprava. Spoty jsou od sebe hodně daleko, často je jedinou možností vyrazit autem – a asi každý ví o proslulých kolonách. Skejtři pak tráví většinu času hlavně v dodávkách a když už se dostanou na spot, ve většině případů to končí rychlým vyhozením a další cestou jiný spot. Holt, nic není jenom růžový.

Pocket Magazín a jejich video, ve kterém uvidíte spoustu ikonických spotů z Los Angeles:

 

San Francisco

V Kalifornii ještě chvíli zůstaneme, protože nemůžeme nezmínit ještě další kalifornské město s dlouholetou tradicí skateboardingu, kterým je bezpochyby San Francisco. To je totiž charakteristické hned několika známými spoty, sídlem Thrasheru a Deluxe distribuce (Real Skateboards, Thunder Trucks, Spitfire Wheels, …) a hlavně šílenými downhilly. Právě s downhilly a těžkými spoty v kopcích se pojí GX1000 crew, která nás pravidelně zásobuje s hodně našlapanými edity, ze kterých vám půjde hlava kolem!

GX 1000 crew a jedno z jejich videí plných šílených spotů do downhillu: 

Pokud na chvíli odhlédneme od downhillů, mezi ikonické skate spoty patří i například legendární obrovské schody Wallenberg, obrovská hubba Clipper, známé China Town banks a technici si určitě vzpomenou na zídky a manuálky 3rd and Army nebo na legendární manuálky a zídky u Pier 7, které byly v posledních dnech obnoveny a na místě se dá opět skejtovat. Někteří ostřílení skejtři si taky určitě vybaví legendární Embarcadero Center, které by mezi ikonickými spoty určitě nemělo chybět!

Historie triků na schodech Wallenberg:

Záběry z legendárního Embarcadero Center:

 

New York City

Nyní se přesuneme na východ USA, a to konkrétně do New York City. Skateboarding ve Státech totiž rozhodně není jenom Kalifornie a i na východě jsou legendární místa. Když se řekne skateboarding v New Yorku, každému se asi vybaví ikonický spot Brooklyn Banks. Ten se bohužel v poslední době zavřel a poslední zprávy ukazují, že by měl být s velkou pravděpodobností zbourán bez náhrady – a to i přes snahu o záchranu z řad skejtrů i veřejnosti.

Výběr nejzásadnějších triků na Brooklyn Banks z pohledu filmera R.B. Umaliho:

Skejtování v New Yorku se často pojí s o poznání horším povrchem (často na zemi najdete něco jako u nás zámkovku – „bricks“) a celkově s tím, že každý záběr na spotech v NYC je často o dost vydřenější. Mezi legendární spoty patří například „cihlové“ Pyramid Ledges, proslulá mramorová široká Black Hubba, Flushing Meadows Park, zídka s dropem u Courthouse, Washington Plaza, D7 Blocks, kde si připsal trik i Marek Zápražný, a spousta dalších spotů.

Projížďka po spotech v NYC se Zeredem Bassettem:

Historie spotu D7 Blocks, ve kterém uvidíte i Marka Zápražného:

 

Guangzhou/Chengdu

Ve všech předchozích případech jsme se bavili hlavně o legendárních spotech, které už zažily za uplynulé roky mnoho zlomených desek, vysypaných ložisek a hlavně spousty odjetých ikonických triků. Nyní se ale podíváme na místa, kam se skate týmy začaly vydávat až v posledních několika letech. Jestli je za poslední roky nějaké místo fakt v kurzu a vyjížděl tam snad každý druhý velký skate tým – teda až do loňského roku a příchodu Covidu-19 – je jednoznačně Čína (primárně pak města Guangzhou, Chengdu a další).

Projížďka po spotech v Guangzhou:

Důvody, proč vyjet do čínských měst, jsou zcela jednoduché – mramor, nekonečné plazy, zídky, schody, gapy, raily,… no prostě jeden velký skatepark. Jako bonus, většina spotů je ještě nikým neskejtovaná, takže si skejtři ani nemusí lámat hlavu s tím, co už kde padlo. Jako jeden z prvních se do Číny vypravil filmer Anthony Claravall, který o svém pobytu postupně říkal skejtrům, a do Číny se začaly vydávat týmy značek, jako jsou Girl a Chocolate, LRG, Plan B, Nike Sb, Primitive a postupně se navalují další a další. Uvidíme, jak se situace změní během následujících let po pandemii Covidu-19 a s tím spojených opatření, ale spoty jsou v Číně opravdu neuvěřitelné!

Primitive tým během natáčení na spotech v Chengdu:

 

S výčtem měst bychom mohli ještě hodně dlouho pokračovat, a i pokud zůstaneme pouze v Evropě, nejde nezmínit například Londýn a jeho ikonický South Bank; v posledních letech enormně oblíbenou Kodaň se spoustou neokoukaných spotů a nejlepší atmosférou během CPH Open; Francii a legendární spot Le Dome nebo i vyrazit pouze několik desítek kilometrů za německé hranice a navštívit Berlín, kde najdete kromě spotů u Kulturforum a známých laviček na Warschauer Straße i spoustu neokoukaných spotů. Tipů, kam vydat, je vážně nespočet. Zároveň si určitě přečtěte náš další článek o tom, jak cestovat letadlem se skateboardem


Sdílet na Odeslat na