Ženský skateboarding ve světě i u nás + Jak vybrat skate pro holku a jak začít?

Ženský skateboarding ve světě i u nás + Jak vybrat skate pro holku a jak začít?

20. 04. 2022

Na úvodním obrázku Antonie Bakošová a její backside tailslide shove-it z Ambassadors videa "Reload"

Za poslední dobu šel ženský skateboarding hodně nahoru, a to ve všech směrech. Ať už se jedná o street, vert a bazény nebo třeba závody. A co je hlavní, čím dál víc holek začíná skejtovat a i u nás tak čím dál častěji potkáte v parku partu holek. Proto si dneska ženský skateboarding trochu přiblížíme a v článku najdete i pár tipů, jak si vybrat skate a jak začít, pokud i vás skateboarding zaujal.

Holky jedou!

Rozmach ženského skateboardingu za poslední roky je nezastavitelný a neustále jde nahoru. Čím dál častěji vychází holkám super street party, stávají se profíky u velkých brandů, objevují se v časácích a hlavně, čím dál víc holek začíná prostě skejtovat. V dřívější době bylo na scéně vidět pár holek, jako je například Elissa Steamer nebo Alexis Sablone, později pak třeba Leticia Bufoni, ale v posledních letech už člověk ani nestíhá mít přehled, kdo všechno skejtuje. Pokud odhlídneme od streetu, holky samozřejmě krutě vrací i v rádiusech – důkazem může být třeba Lizzie Armanto, která si v posledních měsících dokonce zasloužila promodel bot u Vansu, nebo taky Nora Vasconcellos se signature colorway bot u Adidas.

Ale není všechno jenom o promodelech. O progresu ženského skejtování taky svědčí i například titulky prestižního Thrasheru, kdy se na lednovém coveru objevila Samarria Brevard a v říjnovém čísle Breana Geering, která je první ženou s promodelem u Girl Skateboards, a na coverech se tak holky ukazují čím dál častěji. V roce 2019 navíc vyšlo taky full-length video od Nike SB „Gizmo“, ve kterém skejtovaly právě jenom ženy – například Leticia Bufoni, Sky Brown, Rayssa Leal, Lacey Baker nebo právě již zmiňovaná Elissa Steamer.

Závody

Stejně jako u chlapů, ani ženský skateboarding není jenom o partech nebo fotkách v časopisech. Velkou pozornost mají samozřejmě i závody, na kterých je enormní progres holek vidět snad nejvíce. Triky, které dřív stačily v best tricku a zajistily vítězství, teď kolikrát nestačí odjet ani v čisté jízdě. A samotnou kapitolou by pak mohl být i věk samotných účastnic, protože na startovkách (a hlavně pak čím dál častěji i ve finále) se objevuje spousta mladých skejterek. Příkladem, který mluví sám za sebe, může být i neuvěřitelný příběh mladé Brazilky jménem Rayssa Leal. Ta se už před několika lety proslavila virálním videem, kde dělala heelflip ze tří v kostýmu víly. Nyní, o pár roků později, Rayssa postupně dobývá skejt scénu. Ve čtrnácti letech má za sebou už několik vítězství v rámci série Street League Skateboarding, získala vlastní colorway bot u Nike SB a v neposlední řadě si odvezla stříbro ze streetu na LOH v Tokiu. Ve třinácti letech tak získala pro Brazílii stříbrnou medaili a během pár dní získala několik milionů followerů na svůj Instagram a obrovskou popularitu. Samotné první místo obsadila Japonka Momiji Nishiya, která se tak ve třinácti letech postarala o senzaci, a na třetím místě skončila šestnáctiletá Funa Nakayama.


A pokud ještě zůstaneme chvíli u LOH v Tokiu, o skills mladé generace dost vypovídá i to, jak potom dopadl i ženský závod v bowlu (Park). Tam sice zlato získala devatenáctiletá Sakura Yosozumi, ale na druhém místě se umístila Kokona Hiraki, které bylo třináct, a na třetím místě skončila také třináctiletá Sky Brown za Velkou Británii. Takže se máme očividně do budoucna na co těšit!

Ženský skateboarding u nás

Ženský skateboarding je za poslední dobu na vzestupu i v našich končinách, a pokud chodíte skejtovat do skateparků, určitě jste si za poslední roky všimli sami, že čím dál víc holek skejtujeHolek postupně přibývá i na závodech a kromě Kláry Kašparové, Christine Michelle Liptákové se vám určitě do paměti už zarylo i jméno Tonči Bakošové, která se loni zúčastnila i MS v Římě, odkud si odvezla 29. místo, a do budoucna se určitě máme na co těšit. Kromě závodění se ale nebojí vyrazit ani na street a v nejnovějším Ambassadors Reload videu ukázala, že jí nedělá problém ani kdejaký spot. Za zmínění taky stoprocentně stojí i skejtování Aničky Rutové, která se kromě skejtu prohání i na surfu, což je na jejím stylu v bowlu hodně vidět, nebo taky jména jako Kamila Zawadská, Adriana Pošíková či Laura Žáčková! A holek pořád přibývá.

Jak začít skejtovat? 

Na skateboardingu je super to, že pokud chcete začít jezdit, nepotřebujete v podstatě nic víc než samotný skateboard a plácek s nějakým jezditelným povrchem – asfalt, beton nebo třeba hladké dlaždice. Pokud máte poblíž skatepark, je to jenom příjemný bonus. Ideální je, když máte rovnou někoho, s kým budete chodit skejtovat. Jednak se budete vzájemně hecovat a učit nové triky a zároveň je skejtování ve více lidech i větší zábava. Rozhodně to není ale podmínkou a oproti například tenisu nebo třeba fotbalu si super zaskejtujete i sami.

Další možností, jak se začít učit na skejtu, je i varianta přihlásit se do skate akademie/školy, kde vás trenér bude postupně učit základy nebo i postupně těžší triky a zároveň se rychle seznámíte s dalšími.  Takové skate akademie najdete ve větších městech napříč republikou – například v Praze, Jihlavě, Uherském Hradišti, Karviné, Orlové, Ostravě nebo třeba Havířově. Kompletní seznam skate klubů spolu s trenéry najdete na tomto odkazu

Do začátků je potřeba se obrnit hlavně trpělivostí, protože skejtování rozhodně není nic, co byste se naučili během jednoho odpoledne. Nejprve vás bude čekat samotné naučení se toho, jak na skejtu stát, jak se odrážet a zatáčet nebo třeba jak se otočit. Když už máte tyhle základy naučené, přichází na řadu první triky. Tématu začátku se skejtováním jsme již dříve věnovali celý článek, kde se dozvíte další informace. Přečíst si ho můžete na tomto odkazu

Jak vybrat skateboard pro holku?

Výběr skateboardu pro holku se od výběru skejtu pro kluka téměř neliší. Holky obecně mívají menší nohu a zároveň bývají i drobnější než kluci, tudíž je lepší šáhnout do začátku po menším a lehčím kompletu.

V obou případech jsou v zásadě dva způsoby, jak při výběru postupovat. Pokud jste na skejtu nikdy nestáli a nejste si jistí, jestli vás skejtování bude bavit, je pravděpodobně lepší si koupit již složený skate komplet. Ten totiž nabízí skvělý poměr cena výkon. Kvalitní komplet ve skateshopu seženete zhruba od 2 000 Kč do 3 000 Kč a na takovém skejtu se už krásně naučíte skejtovat, odjedete své první triky a v pohodě si na nich zaskejtují i zkušenější skejtři. Tyto komplety jsou totiž složené z kvalitních komponentů a oproti kompletům, které většinou pořídíte v hypermarketech nebo sportovních řetězcích (těm je lepší se radši obloukem vyhnout), se chovají tak, jak se skejt má chovat – trucky plynule zatáčí, kolečka na skateboard a ložiska na skage jedou, grip táhne, deska se nerozlepí po dvou hodinách ježdění apod. A pokud budete mít po nějaké době už například hodně sjetá kolečka, není žádný problém koupit nové a postupně komplet obměňovat.



Komplety od značek Ambassadors, Chocolate a Girl Skateboards


Druhou variantou je potom si skate komplet složit z jednotlivých komponentů. Tahle cesta je ovšem nákladnější a zároveň je také dobré vědět, jaké parametry od skatu očekáváte – šířka desky a trucků, velikost koleček, tvrdost koleček, výška trucků apod.

Pokud vybíráte již složený komplet, zajímá vás v podstatě hlavně šířka desky – jak už bylo dříve nastíněno. U výběru šířky desky záleží na preferencích každého skejtra, ale obecně se dá říct, že pokud jste lehčí, menší nebo máte menší nohu, je do začátku lepší vzít užší komplet (například 8,0 nebo případně užší). Užší deska je lehčí (stejně tak i trucky) a bude se vám na ní lépe do začátku učit. Pokud si skate chcete složit z jednotlivých dílů, je dobré se při výběru skatu pro holky například zaměřit na odlehčené trucky, které vám sníží celkovou hmotnost kompletu a bude se vám tak lépe a snáz odrážet a tahat triky.

Další tipy, na co si dát pozor při výběru prvního kompletu, najdete v článku na tomhle odkazu.

Konfigurátor kompletu - Specialita obchodu Ambassadors

Bojíš se, že se i přes detailní výpis ztratíš v různých rozměrech a při objednávce uděláš chybu? Nebo že při objednávání na něco zapomeneš? Tak právě pro tebe jsme připravili speciální konfigurátor kompletu, který tě snadno provede celým procesem sestavování vlastního skateboardu. Navíc získáš slevu 15 % na celý komplet! Provedeme tě nákupem od výběru desky až ke šroubkům. Máš tak jistotu, že vše bude kompatibilní a tebe nebude po obdržení zásilky nic brzdit. Navštiv náš konfigurátor kompletu nebo klikni na obrázek:

Další články z našeho blogu:


Sdílet na Odeslat na